Ladies'  Bowls  Section

 

Rhiwbina Ladies' Bowls Club was founded in 1967 as part of Rhiwbina Recreation Club. The ladies' section has its own four rinks green adjacent to the men’s green, located in pleasant surroundings..

We are a friendly, sociable club and welcome new members; novice and junior bowlers are most welcome. We have a full programme of league and friendly matches with other bowling clubs, in addition to club competitions and matches throughout the bowling season.

The membership fees include seven days' bowling per week, free coaching for both experienced and inexperienced bowlers, affiliation to both the Welsh Women’s Bowling Association and the South Glamorgan County Women’s Bowling Association and social membership for members and spouses to Rhiwbina Recreation Club.

Membership forms may be obtained from:
Margaret Coghlan, Ladies' Captain
Tel. 029 2061 1109

Join Us

 

Club Captain 2019 - Margaret Coghlan

Why not join us on the green in 2019?

Fixtures 2019

 

Friendlies

Day Date Opponents Venue
Thursday April 25 Penarth Rectory Road Away
Thursday May 9 Penyrheol Home
Sunday May 19 Ladies v. Men Ladies to host
Sunday June 2 Newport - Mixed Home
Sunday June 23 Bridgend Municipal - Mixed Home
Thursday July 11 Welsh Visually Impaired B.A. - Mixed Home
Sunday July 14 Malvern Victoria - Mixed Away
Sunday August 4 Olveston - Mixed Home
Friday August 23 Llanidloes - Mixed Home
Thursday September 12 Men v. Ladies Men to host

County  Wide  3  Rink  League

Day Date Opponents Venue
Thursday May 16 Prince of Wales Home
Thursday May 23 Whitchurch Home
Thursday May 30 Bridgend Away
Thursday June 6 Barry Romilly Home
Thursday June 20 Cardiff Away
Thursday June 27 Gilfach Bargoed Home
Thursday July 4 Llantrisant Away
Thursday July 11 Prince of Wales Away
Thursday July 18 Whitchurch Away
Thursday July 25 Bridgend Home
Thursday August 1 Barry Romilly Away
Thursday August 8 Cardiff Home
Thursday August 15 Gilfach Bargoed Away
Thursday August 22 Llantrisant Home

County  East  3  Rink  League

Day Date Opponents Venue
Thursday May 16 Rumney Gardens Away
Thursday May 23 Pengelli Away
Thursday May 30 Roath Park Home
Thursday June 6 Mackintosh Away
Thursday June 20 Porth Away
Thursday June 27 Caerphilly Away
Thursday July 4 Penylan Home
Thursday July 11 Rumney Gardens Home
Thursday July 18 Pengelli Home
Thursday July 25 Roath Park Away
Thursday August 1 Mackintosh Home
Thursday August 8 Porth Away
Thursday August 15 Caerphilly Home
Thursday August 22 Penylan Away

Cardiff  Evening  League  Section  B

Day Date Opponents Venue
Tuesday April 30 Barry Romilly Home
Tuesday May 7 Dinas Powis Home
Tuesday May 21 St. Fagans Home
Tuesday May 28 Cardiff G Away
Tuesday June 4 Sully Sports Home
Monday June 10 Cowbridge Away - 5.30pm
Tuesday June 18 Barry Romilly Away
Tuesday July 2 Dinas Powis Home
Tuesday July 9 St. Fagans Away
Tuesday July 16 Cardiff G Home
Friday July 26 Sully Sports Away
Tuesday July 30 Cowbridge Home

Cardiff  Evening  League  Section  D

Day Date Opponents Venue
Tuesday April 30 Cardiff S Home
Tuesday May 7 Whitchurch Away
Tuesday May 14 Mount Pleasant Home
Tuesday May 28 Pentyrch Away
Tuesday June 4 Gilfach Bargoed Home
Monday June 10 Porth Away
Tuesday June 18 Cardiff S Away
Tuesday June 25 Whitchurch Home
Tuesday July 2 Mount Pleasant Away
Tuesday July 16 Pentyrch Home
Tuesday July 23 Gilfach Bargoed Away
Tuesday July 30 Porth Home

Other  Club  Events


Day Date Event
Friday April 12 Start of season dinner
Saturday April 13 Opening Day
Friday April 26 Charity Fashion Show
Sunday June 9 Charity Walk
Friday-Sunday June 14-16 Tour to Sidmouth
Sunday June 30 Charity Mixed Pairs
Monday August 5 Ken Innes Round 1
Monday August 20 Ken Innes Finals
Friday-Saturday September 6-7 Finals Weekend
Saturday September 21 Closing Day
Friday October 25 AGM &
Presentation Evening

Competition Results 2018

 

Championship:
Winner - Helen Edwards,   Runner-up - Jan Williams

Handicap:
Winner - Jan Williams,   Runner-up - Gill Williams

Danny Morgan:
Winner - June Carlson,   Runner-up - Mo Williams

Two Wood Singles:
Winner - Helen Edwards,   Runner-up - Jan Williams

Novices:
Winner - Pam Thomas,   Runner-up - Sheila Roberts

Two Wood Pairs:
Winners - Gill Williams & Jan Robinson,  
Runners-up - Bernice Rayer & Mo Williams

Four Wood Pairs:
Winners - Mary Wathan & Gill Williams,  
Runners-up - Jan Williams & Les Williams

Triples:
Winners - Marlene Carr, Jan Williams & Helen Edwards,  
Runners-up - Pam Gough, Margaret Dando & Jan Robinson